Hamis oldalra tévedtem?

Sokszor találkozni olyan kérdéssel különböző social media felületeken, hogy vásárolhatok-e ezen és ezen a weboldalon, ismeri-e valaki az oldalt, megbízható-e stb. mert nem szeretne az illető csalás áldozata lenni. Nem szeretne hamis oldalra tévedni. Nézzük meg, hogy mit kell nézni, mit kell keresni, leelenőrizni ahhoz, hogy el tudjuk dönteni azt, hogy vásárolhatunk-e a kiszemelt oldalon. Több módja is van ennek. Kezdjük olyan ellenőrzéssel, amihez nem kell különösebbb tudás, csak a szemünkre van szükség és az ítélőképességünkre.

Weboldal neve – URL címe

Ha elolvassuk az oldal nevét, az már az első gyanús jel lehet. Ha könnyen elolvasható és számunkra érthető, nem tartalmaz mindenféle karaktereket, számokat akkor az bizalomra adhat okot. Ha nem nagyon tudjuk értelmezni már a címet sem, nem bírjuk kiolvasni, értelmetlenül vannak egymás után a betűk, tele van kötőjelekkel, alulvonásokkal, számokkal, az már figyelemre kell intsen. Természetesen nem kell, hogy magyar szöveg legyen az URL címben, lehet az angol is, de mindenképp legyen valamilyen értelme, ha lefordítjuk.

Mobilnézet

Ha van rá lehetőségünk és van egy mobil a közelünkben, esetleg egy tablet, akkor nyissuk meg a kiszemelt oldalt minden eszközön, hogy mit látunk. Hogy néz ki az oldal különböző eszközökön. Ha egy komoly, profi oldalról van szó, erre is odafigyelnek és reszponzívvá teszik minden készüléken a felületet. Ha látjuk, hogy a szöveg vagy kép kicsúszik az oldalról, nem megfelelően tördeli a szöveget, akkor az már egy árulkodó jel lehet.

Nyelvezet

Ha több nyelv megjelenését tapasztaljuk egy oldalon belül, vagy az oldalak közt is váltakozik a használt nyelv, az is elég ok lehet már arra, hogy gyanakodni kezdjünk. Például, ha egy címsor magyar, a leírás lengyel, a termékeknél pedig angol szöveg van vagy a magyar szövegben értelmezhetetlen, oda nem illő szavakat találunk, nem magyaros, nem szabályos a szöveg, akkor itt egy továbbellenőrzés válhat szükségessé.

Információk

Ellenőrizzük le, hogy van-e az oldalnak „Kapcsolat” oldala, vagy legalább is Kapcsolat rész, ahol a következőknek kell szerepelni:

  • cégnév:  leellenőrizhetjük az e-cégjegyzékben a céget, mikor alapították, kik a tulajdonosk, mik a tevékenységi körök. Ha frissen alakult és a tevékenységi körökben nagyon ellentétes tevékenységek vannak felsorolva, vagy épp olyan, aminek semmi köze sincs a weboldalon szereplőhöz, akkor már az sem jó jel.
  • cég címe: megkereshetjük Google Maps-en és megnézhetjük, hogy azon a címen mit látunk. Itt rendszerint egy telephely van megadva, ami igaz, hogy bármi lehet, de ha NEM csak egy nagy mező, pusztaság van a címen, vagy egy nagyon régi, lepukkant épület, akkor az bizalomra adhat okot.
  • vásárlás: ha van személyes átváteli lehetőség vásárláskor, akkor az átvételi címet is leellenőrizhetjük , hogy oda valóban el lehet-e menni és a megrendelt terméket át lehet-e venni.
  • telefonszám: egy „.hu” végződésű oldalon az a minimum, hogy magyar telefonszámot találunk. Nyugodtan leellenőrizhetjük olyan szinten, hogy akár fel is hívhatjuk a számot, de a megadott körzetszám alapján, a szolgáltatónál is lecsekkolhatjuk, hogy kihez tartozik. Cégek nem szokták titkosítani a számot, tehát, ha sehol nem találjuk, hogy az a szám kihez tartozik, az is intő jel lehet.
  • e-mail cím: ha komoly cégről van szó, akkor céges email cím lesz megadva és nem gmail-es, hotmail-es, freemail-es stb. Példának okáért, a websegely.hu oldal email címe „info@websegely.hu” és nem „websegely@gmail.com”.

Kötelező elemei a weboldalnak

A website-oknak ahol vásárolni tudunk, törvényi előírásoknak kell megfelelnie. Ha ezek nincsenek, akkor az is kellően intő jel lehet, hogy itt nem egy „törvénytisztelő” értékesítővel van dolgunk. Mik is ezek a kötelező elemek?

  • Impresszum: itt felsorolásszerűen fel kell tüntetni a cég adatait, a tárhely szolgáltatóját és a nagyon komoly cégek még a könyvelőjüket is megjelenítik
  • Adatvédelmi Szabályzat
  • ÁSZF: Általános Szerződési Feltételek
  • Süti Tájékozató
  • GDPR felugró ablak

Ezeken felül, szoktak külön menüpontokat létrehozni, ahol leírják a szállítási feltételeket, fizetési módokat, termékek visszaküldésével kapcsolatos információkat és szokott lenni egy GY.I.K.- Gyakran Ismételt Kérdések rész is.

Más ellenőrzési lehetőségek

Ha egy picit komolyabb internetfelhasználók vagyunk, akkor könnyen információt tudunk szerezni arról, hogy az adott weboldalt, ahol épp vásárolni szeretnénk, azt mikor hozták létre és hol. Erre különböző online felületek vannak, melyek ingyenesen használhatók. Az egyik ilyen biztonságos és hiteles információt nyújtó oldal, a whois.domaintools.com nevű website.

Továbbá, ha valamelyest értünk a weboldalkészítéshez, akkor van egy letölthető bővítmény a Wappalyzer, amivel megnézhetjük, hogy mennyi energiát fektettek az adott oldal elkészítésére. Itt láthatjuk, hogy milyen rendszerben épült az oldal, milyen bővítményeket használtak. Ezekből is le tudjuk szűrni, hogy egy komoly céggel állunk-e szemben vagy csak egy ingyenes vagy egy nagyon olcsó lehetőséggel gyorsan összedobott értékesítési felületetről van-e szó.

Összefoglalva tehát, a technika előrehaladásával, egyre több lehetőségünk van leellenőrizni egy oldal valódiságát és ha lehet éljünk is ezzel a lehetőséggel. Ne sajnáljuk az időnket az ellenőrzésre, ne legyintsünk, hogy „ú ez biztos rendes oldal, mert olyan szép, miért is akarnának engem becsapni?” Igenis vegyük a fáradságot, ellenőrizzük le, hisz a vásárlásunkkal, a pénzünkkel szavazunk. Ne adjunk teret a csaló olalaknak, akiknek vagy csak a pénzünk kell és nem küldenek semmit vagy nem azt, amit esetleg megrendeltünk.

Scroll to Top